První mezi pěvci

2. května 2017 v 16:00 | Laivine |  Próza
Povídka o jednom z Feanorových synů a také o Přísaze, která vám stejně nakonec vezme všechno. A o tom, jak je to těžké, být vždy přehlížen v tom, na čem vám záleží nejvíce.

Napsala ta, která zná svého Daerona.


První mezi pěvci

Prvním mezi pěvci, tak ho zvali. A on jím byl. Jeho písně uchvacovaly a vyvolávaly představy tak živé, že jste se jich mohli dotknout. Svou harfou dokázal vzbudit výtrysk čisté radosti, ale také temný vír zoufalství a beznaděje. Když hrál, nikdo nezůstal nepohnut. Když zpíval, nebylo srdce, které by se nezachvělo.

A on byl pěvec. Bylo to to, čím byl. Nechtěl nic víc, ale ani nic míň. Miloval hudbu a písně, miloval ten pocit, když hrál a věděl, když věděl, že toto je jeho místo. Nebyl udatný jako Maedhros, zdatný v lovu jako Celegorm či obratný s mečem jako Caranthir a dvojčata. Nebyl ani zdaleka zručný tak jako Curufin. A v ničem se nemohl ani přiblížit svému otci. Ale přesto, tohle, jeho hlas, jeho zpěv a jeho harfa byly to, v čem vynikal. Pro co žil. To bylo jeho místo ve světě. Byl si tak jistý. Jeho písně přinášely radost a on je miloval.

Když složil Přísahu, netušil ještě, jaké bědy na sebe i ostatní přivolá. Věřil svému otci a bratrům. Věřil jejich síle a udatnosti. A tak šel. Šel jako jeden z mnoha a šel rád. Svou harfu si nesl s sebou.

Byl prokletý. On a celý jeho rod, jeho nejbližší. Hořce litoval chvíle, kdy následoval otce i chvíle, kdy na jeho pokyn vytáhl meč a odložil harfu. Ale… v jeho duši stále zůstával plamínek. Přišel o otce i o bratra. Přímo před jeho očima se jednota Noldor rozpadala a věci, zlé a kruté věci se dávaly do pohybu. Viděl smrt a viděl bolest. Ale přesto, přese všechno mu v srdci hořel neusínající plamínek naděje. Může se stát cokoliv. Ale dokud on bude mít svou hudbu, nepadne.

Slzy mu smáčely košili, když plakal pro své rodné. Ale ruce, ruce byly v pohybu. Hrál a zpíval, ač na struny neviděl. Jeho píseň byla smutná a zlá. Ale byla. Kdo ji uslyšel, odvrátil tvář. Ale zasáhla ho. Když skončil, nikdo netleskal, nikdo neprosil o další. Ale v očích měli obdiv. Ano, dokud byl pěvec, neměl se čeho bát. Slzy padaly, ale plamínek neuhasínal.

Jakým hlupákem tehdy byl! Jak si vůbec mohl myslet, že Proroctví Severu nezničí všechno, úplně všechno, na čem mu záleží? Jak jen mohl doufat?

Hostina obnovené jednoty, Mereth Aderthad. Tak ji nazývali. Noldor a Sindar se sešli, aby obnovili pouto přátelství. Byl to čas radosti. Jak pro koho. Tentokrát, tentokrát to bylo jiné. Tentokrát ho nikdo nepožádal o píseň. Nikdo mu nepodal harfu a nikdo ho o nic neprosil. Byl tu ten druhý. Daeron, ho nazývali. Jak jen ho žádali, jak žadonili! A Sinda začal hrát. V té chvíli Maglor odvrátil zrak. Plamínek se zamihotal ve větru.

Pěvec, tak byl zvaný. První mezi pěvci. Mohlo se dít cokoliv. Smrt, nemoc, bolest i zmar. Ale dokud měl svoje písně, měl vše, co potřeboval k životu. Ale Přísaha je krutá. A kletba uvržená na Feanorův rod silná. Vezme si všechno, všechno co máte a nenechá vám nic než temno a prázdnotu. Maglor byl jmenován velkým mezi pěvci. Hned po Daeronovi z Doriathu. Plamínek se ztenčil a rozkmital.

Přišly další bitvy a války. Další zabíjení a smrt. Daeron sám odešel a ztratil se. Ale jeho písně zůstaly. A on byl první, největší. Maglorovo srdce se stalo choré a jeho duše rozervaná na kusy.

Pálil. Silmaril pálil a žhnul, a když ho odhodil do moře. A když se poprvé podíval na svou ruku, poznal, že už nikdy nebude hrát. Už nikdy. Prsty byly spálené a zkroucené. Přišel o otce i o všechny bratry. Přišel o domov, přátele i bezpečí. A teď, teď přišel i o svou hudbu. Přišel o ni docela. Jeho písně už se nehrály tak, jako kdysi. Byl tu Daeron. Vždycky tu byl Daeron. První mezi pěvci.

Plamínek se naposledy zamihotal a zhasl.

Přísaha si vždycky vezme všechno, co máte.

Úplně všechno.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Neklan Neklan | 11. května 2017 v 13:17 | Reagovat

Týjo, zažít tak staré Beleriandské pěvce, to bych si nechal líbit.
Dík za povídku.
Je pravda, že o Maglorovi jakožto o jediném Fëanorově synu nevíme zda (ani jak) zemřel?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama