Největší poklad

23. dubna 2017 v 10:17 | Třezalka |  Próza
Povídka od Třezalky. Na téma, jaké jsme tu ještě neměli. O trpaslících nikdo moc nepíše. Málokdo se dokáže vžít do kůže malých, tvrdých chlapíků se srdcem z diamantu… a nebo také ne. Jsou totiž věci důležitější než zlato. Dokonce i pro trpaslíky.Největší poklad

Smolné pochodně praskaly ve svých držácích a spoře osvětlovaly síň v útrobách hory. Jejich plameny ozařovaly vousaté tváře shromážděných trpaslíků, odrážely se v jejich očích, které se jako uhranuté upíraly na postavu stojící před nimi. Jejich uši naslouchaly plamenné řeči a hltaly slova o žáru výhní a záři zlata z bohatých pokladnic. O slávě dnes již mrtvého království. Gimli na chvíli odpoutal zrak od hovořícího trpaslíka a podíval se stranou na svého otce. Zdálo se mu to, nebo po jeho tváři špinavé od mouru stékaly slzy?

"Teď už víte, co je mým cílem. Chci získat zpět Osamělou horu! A pokud drak ještě žije, zahubím toho netvora, který nám ukradl naši domovinu!" zněl Thorinův hlas nad hlavami davu, "Nyní se ptám vás, bratři trpaslíci, kdo z vás se ke mně připojí?"

První vystoupili Balin s Dvalinem. Byli Thorinovými druhy po mnoho let, pamatovali slávu Osamělé hory, a tak jako on toužili po obnovení dávné říše. Po nich Fili s Kilim, Thorinovi synovci a dědici Durinova rodu. Pak Dori a jeho dva bratři. Za chvíli jich vedle Thorina stálo dvanáct, mezi nimi i strýc Oin…a Gloin. Gimli chtě nechtě pocítil pýchu. Jeho otec se odvážil přidat k výpravě a jít bojovat s drakem, přesně jako hrdinové ze starých příběhů.

Dav se vlnil a tiše hučel, ale nikdo další se od něj neoddělil. Thorin si toho nemohl nevšimnout. "Nikdo další? Nikdo jiný se neodváží? Teď, když drak dost možná nežije, se ukryjeme v dolech a přenecháme jiným dědictví našeho rodu? Když na východě svítí zlato, zůstaneme sedět pod zemí jako zbabělci?" Thorin v té chvíli vypadal vskutku královsky. Gimlimu se až zdálo, že vzduch kolem starého trpaslíka zlatě září a vyhání z koutů síně stíny, které se tam ukryly před pochodněmi.

V té chvíli Gimli věděl, že chce jít. Chce jít za svým králem třeba až na kraj světa, bojovat po jeho boku a třeba pro něj v těch dalekých končinách i zemřít.

Už se chystal vystoupit a připojit se k ostatním tam vepředu, které už teď viděl jako hrdiny, o nichž se bude ještě dlouho vyprávět, ale něco ho zadrželo. Pohled mu padl na otce. Jeho tvář byla, jak je u trpaslíků běžné, jako vytesaná z kamene, ale jeho oči, upřené na Gimliho, prozrazovaly neklid. Nechoď, říkaly ty oči. Je to daleká cesta, kdo ví, k jakému konci povede? Kdo ví, kolik z těch, co tu teď vidíš, na ní najde smrt? Nechci, abys umřel i ty.

Tohle Gimli nečekal. Věřil, že ho otec v jeho rozhodnutí podpoří, ne že ho od něj bude zrazovat. Copak nechtěl, aby z něj byl velký bojovník jako Thorin a ostatní? Proč by měl zůstávat, když tolik ostatních odchází?

Jsi ještě mladý, čekají tě jiné výpravy, přijdou jiné bitvy, kde tě bude třeba. Ale ne teď. Tvůj čas ještě nepřišel. Ale proč by ho měly zajímat nějaké budoucí cesty? Král ho potřebuje teď. A vůbec, jak může otec vědět, že jeho čas ještě nepřišel? Co když ta osudem určená cesta je právě tahle?

Zůstaň tu. Když ne kvůli mně ani kvůli sobě, tak kvůli mamince. S mým odchodem se smíří, ale kdyby měla ztratit tebe, zabilo by ji to. Nemůže přijít o nás oba. V mysli se mu objevila usměvavá tvář trpaslice, stejně klidná a mírná, jako když mu coby malému holobrádkovi zpívala ukolébavky. Pomyšlení, že tytéž laskavé oči oplakávají milovaného muže i jediného syna…

Gimli sklopil hlavu. Zůstane. I kdyby mu nabízeli všechny poklady Osamělé hory, zůstane. Protože, i když většina trpaslíků by to nahlas nepřiznala, některé věci mají větší cenu než všechno zlato světa.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Neklan Neklan | 27. dubna 2017 v 17:47 | Reagovat

Húm, hm, umně vytepaná povídka, jen co je pravda! Přesto, že o trpaslících, krásně se četla. A je dobré vědět, že ty diamanty v jejich hrudích znají i jiné city, než jen hlas volající: "Zlato! Víc zlata! Ještě více zlata!" :-D
Díky Třezalko! Jinak Gimliho rozhodnutí chválím. Mám takové tušení, že jeho hrdinství opravdu spočívalo v trochu jiných záležitostech, než ve výpravě k Hoře. :-D Mimochodem na trpaslíka vcelku příjemný chlapík. :-)

2 drozd drozd | 4. června 2017 v 19:11 | Reagovat

Snad díky Tobě a Neklanovi tuším jeden z důvodů,proč byl nakonec Gimli přijat ve Valinoru... A snad skrze Gimliho i další z Durinova plemene?!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama