Jak to všechno začalo

3. prosince 2016 v 16:54 | Irith |  Informace
Čas od času dělám to, že projíždím internet a hledám, jestli se neobjevil nějaký nový blog s tolkienovskou tématikou. A někdy se nestačím divit. Včera jsem ovšem narazila na věc, která mě ze začátku rozčílila, ale pak už jsem vlastně byla jen smutná a dost odevzdaná. O co jde?


To, že existují dívčí blogy se slashovou tématikou jsem věděla. To, že nejoblíbenější páry jsou mezirasové a nejlépe incestní jsem věděla také. Ale to, že si někdo myslí, že je to vrchol české literární scény jsem zjistila až teď. Na jistém nejmenovaném blogu jsem narazila na seznam. Seznam blogů, věnujících se "středozemské tvorbě". A u toho bylo napsané, že je to to jediné, co autorka našla. Že je to to poslední, co zbylo z dávných krásných časů a že to jsou ti z vln vyvstalí hrdinové, kteří bojují za tolkienovskou fanfikci. Dobře, řekla jsem si, že se na ten seznam podívám detailněji a zjistím, co že je tedy ten současný výkvět.
No a pardon...

První blog - MILUJEME LESSIHO A THRANDUILA!!! Možná se mýlím, ale zatím mám dojem, že povídka, ve které se elfovi říká Lessie prostě dobrá být nemůže, to je přírodní zákon.

Druhý blog nadějné autorky, jedna z posledních která hrdinně pokračuje a nesekla s tím. Já si ty povídky pečlivě přečetla a došla k názoru, že jestli tohle je dle autorky seznamu to nejlepší co dnes máme, tak se můžeme jít hrdinně oběsit. Protože je to špatně napsané a nekanonické.

Ovšem nejvíce mě zarazily popisky tipu: "Jediná česká povídka s heterosexuálními elfy". Nebo "Jediná povídka z Hobita, která nepáruje Bilba a Thorina". Ano, seznamu kraluje blog, kde autorka napsala, pozor, teď se držte abyste údivem neupadli, povídku, kde vystupoval heterosexuální elf!!! Ano, dámy a pánové, i takové věci se občas dějí.

Pokračovala jsem v seznamu dál a dál a čím dál tím více jsem smutněla. Kde je Mittalmar? Kde je Aredhel? Kde je Jeremiáš? Kde jsou všichni? Ale pak jsem si uvědomila, jak málo nás je. Kdo teď aktivně píše, jako že opravdu aktivně zveřejňuje povídky, které jsou dobře napsané a mají s kánonem společného více než jen jména postav? Málo, tak strašlivě málo. Zbyli jsme snad jen my, Aredhel a Laisi Finwen. A pak další, kteří ale píší spíše občasně. A to nás bylo tolik, tolik nadějných autorů, někteří psali lépe, jiní hůře, ale všichni se vyvíjeli. A oni všichni odešli, zbyli jsme jen my.

Ano, je to naše chyba. Je to naše chyba že na internetu nacházím seznamy "Jediných českách středozemských povídek", které mají se Středozemí společné jen jméno.

Protože je nás tak málo, tak strašlivě málo. A přitom znám hodně lidí, co píšou. Na Semenáčku se potvrdilo, že je mezi námi opravdu hodně dobrých básníků i pisálků. Když se ovšem lidí ptám, proč nepublikují, setkávám se s pořád tou samou odpovědí. "Bojím se mít blog, že bych tam neměl časem co zveřejňovat a nezvládl bych se o něj starat."

Proto Vám nabízíme jednu věc. Založit blog, společný blog. Něco jako jsou písně Středozemě pro hudebníky či Minas Maenas pro výtvarníky. Blog, na který by měl přístup a možnost vydávání článků každý, kdo o to požádá a kde by lidé, kteří píší do šuplíku či se psát bojí, mohli své povídky a básně zveřejňovat. Co myslíte, vy kteří nepíšete protože nemáte kde a kam? Stáli byste o to?

Nejednalo by se o odnož Mittalmaru ani o nic podobného. My bychom tam ani nepublikovali - my máme svůj blog, kam píšeme své povídky a pak ještě správu tolkien.cz kam píšeme recenze, zprávy o novinkách a událostech. Za sebe mohu říct, že já bych napsala maximálně tak nějaký první informační článek, protože můj blog je jinde a jiný. Ale došla jsem k názoru, že založení něčeho nového by mohlo povzbudit Vás, neviditelné pisálky.
Co říkáte? Půjdete do toho? Máme něco takového zakládat? Byl by to blog na zkoušku - nedržely bychom ho za každou cenu při životě ani bychom nepublikovaly pravidelně. Když by zanikl z nedostatku zájmu, tak by zanikl. Ale mezitím, mezitím by se na něm mohl postavit nový seznam. Seznam kde se elfové chovají jako elfové, kde Thranduil nemá touhu vrhnout se na vše co chodí a kde ješte nevymizelo to, co ostatním povídkám a jejich autorům chybí - přátelství. Takové to které se dnes už vidí skoro právě jen v Tolkienových knihách a kterému ti, kteří ho nepochopili říkají touha a ti druzí, kteří mají větší štěstí a dokázali poznat o co jde, láska.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 quentaro quentaro | Web | 3. prosince 2016 v 17:54 | Reagovat

zkouška sirén :-)

2 Quentaro Quentaro | Web | 3. prosince 2016 v 18:24 | Reagovat

[1]: a co udělá tohle?

3 Irith Irith | Web | 4. prosince 2016 v 12:35 | Reagovat

A toto?

4 Pomněnka Pomněnka | Web | 5. prosince 2016 v 23:47 | Reagovat

[3]: Toto hodí upozornění na blog Mittalmaru o novém komentáři nebo reakci na komentář. :D Funguje to.

5 Nejmenovaná Nejmenovaná | 9. února 2017 v 20:50 | Reagovat

Taky si říkám, co se to s Ardou stalo. Zjistila jsem ale, že většina amatérských pisálků se přestěhovala z blogů na Wattpad. Ačkoliv ani zde Středozemské kvítí moc nekvete.

6 Neklan Neklan | 13. února 2017 v 11:59 | Reagovat

Technik: Jak funguje zveřejňování povídek na blogu? Zašlu .doc Vždyzelence Netýkavkové a ta to vyvěsí? Nebo existuje něco jako uživatelský účet blogu Vypravěč, kde by měl každý psavec svůj stolík s pergameny, brky, kalamářem, perořízkem a přihrádkou na črty, které by po dokončení umístil do regálu knihovny? A klíček ke dveřím do scriptoria?

Zvědavec: Byla autorka výše zmíňeného seznamu posledních mohykánů Tolkienofantazie upozorňěna na výše zmíňěné kvalitní plátky? (Alespoň třeba odkazem na Yavanniny oblíbené blogy - v komentářích pod oním rmutným seznamem?)

[5]:Jakýsi Friedrich: Eru ist tot!
Jiný hlas: Jo, to je možná pravda (ačkoli ticho ještě nemusí znamenat smrt) ale Arda žije a jsou zde Valar, Quendi, lidé, Khazâd, hobiti, olvar, kelvar a mnoho tmy, ale živo tu je.
Po kvítí pídíš se? Kvítí ale potřebuje světlo a kvetení je náročná záležitost (a krátkodobá) a kupříkladu květy trav jsou snadno přehlédnutelné. Tento blog je substrát: potřebuje semínka - témata; vláhu - povzbuzení (i vzájemné); světlo - čas střípky sbírat a čas mozaiky skládat; a pokud i tak nepokvete, pak potřebuje trpělivé nadšení - některá semínka přeléhají v hlíně roky.

--
Díky za blog, propagujte jej kde to jde, a zvlášťě mezi těmi, o nichž víte, že píší - aby měl i sazeče a pěstitele. V anketě je šest rukou zvednutých v ochotě přispět.

7 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 13. února 2017 v 21:27 | Reagovat

Držím pěsti :-) máte naši podporu, a taky reklamu, odkaz je již na výtvarném blogu Minas Maenas (můžu ještě poprosit o zaslání nějakých ikonek do menu boxu, ať je to lépe vidět - což mi připomíná, že mi můžeš ještě poslat ikonku na Semenáček, ten se bude hodit také :-)

8 Irith Irith | Web | 14. února 2017 v 16:27 | Reagovat

[6]: Jop, odkázána byla, i když velice neúspěšně.
A ohledně publikování je snad v článku vše vysvětleno, ne?
Jop, trochu toho kvetení by to chtělo. Ale to už není v našich rukou :-) To je na Vás.

9 Neklan Neklan | 17. února 2017 v 8:59 | Reagovat

[8]:No, docela blbuvzdorný popis je u vás: http://mittalmar.blog.cz/1702/quentaro tady to není tak do očí bijící.
Jaký je vůbec ohlas? Tady je vcelku ticho. :-(

10 Irith Irith | Web | 17. února 2017 v 20:53 | Reagovat

[9]: Ohlas žádná sláva, ale to se dalo čekat. Budeme ještě šířit osvětu a uvidíme. Ale záleží hlavně na Vás, pisálcích a čtenářích.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama